15 czerwca w DDP „Nestoria” w Zielonej Górze odbyło się spotkanie szkoleniowo-warsztatowe, którego uczestnikami były rodziny i inne bliskie osoby, wspierające na co dzień osoby dotknięte chorobami demencyjnymi. Tematem spotkania były metody wsparcia opiekunów rodzinnych osób z chorobą Alzheimera i /lub inną chorobą otępienną  Skuteczna pomoc dla osób z demencją i ich rodzin  co wynika z Terapii Stabilizującej Tożsamość (TST). Jest to rozwinięta przez dr Barbarę Romero psychologiczna koncepcja terapeutyczna, która uwzględnia indywidualne deficyty neuropsychologiczne oraz potrzeby psychologiczne chorych z zespołami otępiennymi.

Odbywające się spotkanie zostało podzielone na dwa cykle; i tak w części ogólnodostępnej, prelekcyjnej uczestnikom zostały przekazane podstawowe informacje o chorobach otępiennych, ułatwiające rozumienie chorego. Prelekcje prowadziła dr Dorota Niewiedział, pracownik naukowy Uniwersytetu Zielonogórskiego, specjalista psychoterapeuta, psycholog. Od wielu lat zainteresowana problematyką zaburzeń w rozwoju człowieka w ciągu życia, psychopatologią i zagadnieniami z zakresu psychogerontologii . Drugą prelegentka była dr Barbara Romero, założycielka i wieloletnia kierowniczka Ośrodka Terapii Chorób Otępiennych w Bad Aibling w Niemczech. Dr Romero,
neuropsycholog kliniczny, należy w Niemczech do grona ekspertów w tej dziedzinie a zarazem przekazuje swoje doświadczenia w innych krajach.

Druga część spotkania, prowadzona przez dr Barbarę Romero dotyczyła spotkań warsztatowych, które umożliwiło uczestnikom uzyskanie konkretnych wskazówek dotyczących towarzyszenia chorym w ich życiu codziennym, unikania konfliktów, organizowania zajęć itp. Podjęty został również główny temat – wsparcia dla opiekunów rodzinnych. Organizatorem spotkania szkoleniowo-warsztatowego było Lubuskie Stowarzyszenie Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera a partnerami Centrum Usług Opiekuńczych i firma Biofarm.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach działań na rzecz osób starszych, przewlekle somatycznie chorych oraz osób niepełnosprawnych, w tym z zaburzeniami psychicznymi, mające na celu ich aktywizację oraz integrację ze środowiskiem lokalnym, z dofinansowania Wojewody Lubuskiego – Urzędu Marszałkowskiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Zaproszenie na prelekcje:
Choroba Alzheimera – planowanie pomocy dla osób z demencją i ich rodzin. (z archiwum)

Chorobie Alzheimera jak i innym podobnym zespołom otępiennym towarzyszy stopniowa utrata wszystkich zdolności poznawczych jak również kompetencji emocjonalnych i społecznych. Ryzyko rozwoju jednej z form zespołów otępiennych rośnie znacznie z wiekiem a współczesna medycyna nie dysponuje niestety możliwościami wyleczenia z większości chorób, leżących u ich podłoża. W naszym starzejącym się społeczeństwie demencja stała się problemem o charakterze nie tylko medycznym i psychologicznym ale też politycznym, ekonomicznym, kulturowym i etycznym. Tylko poprzez właściwe rozpoznanie tych wielowymiarowych problemów można optymalnie dysponować zasobami społecznymi przy planowaniu pomocy dla chorych i ich rodzin.

Zapraszamy osoby zainteresowane tą problematyką do uczestnictwa w prelekcjach, które odbędą się w dniu 15 czerwca 2013r. (sobota) w Centrum Usług Opiekuńczych – Dom Dziennego Pobytu „Nestoria”, os. Pomorskie 28 w Zielonej Górze.

W programie:
Część ogólnodostępna: od godz. 12.00 – 14.30
– godz. 12.00 – rozpoczęcie
– godz. 12.15-13.00 – dr Dorota Niewiedział – „Zmiany w psychice u starzejących się ludzi”
– godz. 13.00-14.30 – dr B. Romero – „Choroba Alzheimera: zapobieganie, leczenie i skuteczna pomoc dla rodzin”
Dyskusja: 14.30 – 15.00

PRELEGENCI:
dr Dorota Niewiedział – psycholog, od wielu lat zainteresowana problematyką zaburzeń w rozwoju człowieka w ciągu życia, psychopatologią i zagadnieniami z zakresu psychogerontologii. Wykładowca uczelni wyższych, oraz szkoleniowiec w dziedzinach rozwoju osobistego, public relation, zachowań społecznych.
dr Barabara Romero – licencjonowany przez niemieckie Towarzystwo Neuropsychologiczne, neuropsycholog kliniczny. Od ponad 25 lat dr Romero zajmuje się problematyką zespołów otępiennych i należy do ogólnie uznanych ekspertów w tej dziedzinie. Jest autorką Terapii Stabilizującej Tożsamość (Selbsterhaltungsterapie, Self Maintenance Therapy) dla osób z demencją oraz autorką integracyjnego programu terapeutycznego dla chorych z demencją i ich opiekunów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.