Biała sobota – drzwi otwarte
Od 1994 roku 21-go września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Każdego roku w Dziennym Domu „Senior- WIGOR” w tym czasie mamy „Drzwi otwarte – białą sobotę”. Jest to dzień, w którym pracownicy Domu i członkowie Lubuskiego Stowarzyszenia Alzheimera spotykają się z opiekunami oraz osobami zainteresowanymi problematyką tej choroby. Wcześniej, wspólnie planujemy prelekcje i warsztaty, które są odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby rodzin z problemem choroby Alzheimera. Biała sobota – to dzień, w którym każdy może przyjść, zapytać, poradzić się, rozszerzyć swoją wiedzę w zakresie wsparcia i opieki nad swoim najbliższym. Tegorocznym hasłem naszego spotkania był: „ Zakaz mówienia o chorobach – Zdrowie Seniora”. Przewrotnie, troszkę tak. Ponieważ w ramach tego spotkania dr Dorota Niewiedział mówiła o pomyślnym starzeniu się. Pani Ewa Duda z fundacji KTOTO – Zrozumieć Alzheimera wprowadziła nas w świat emocji i pracy nad własnym ciałem. Kolejnym doświadczeniem podzielili się z uczestnikami Krzysztof Łoziński i Wioletta Baziuk prezentując możliwości poznania dolegliwości starszego człowieka, poprzez symulator odczuć. Naszym celem było pokazanie uczestnikom jak można wiele zrobić dla osób starszych, chorych – poprzez profilaktykę, wsparcie, rehabilitację i zrozumienie własnych emocji. Zakończeniem dnia było spotkanie integracyjne przy wspaniałej muzyce Zespołu Ais z Sulechowa i pysznym poczęstunku. To był również czas dobrze wykorzystany na rozmowy i wymianę doświadczeń.
W trakcie spotkania można było również skorzystać z pomiarów ciśnienia, uzyskać pełen zasób informacji dotyczących Lubuskiej Karty Seniora – wypełnienia wniosku na jej uzyskanie jak również można było porozmawiać i zdobyć informację dotyczącą sprzętu rehabilitacyjnego, który jest niezbędny w opiece nad osobami niesamodzielnymi.
Serdecznie dziękujemy opiekunom, którzy mając świadomość jak ważna jest każda wiedza w zakresie opieki nad ich najbliższymi wzięli udział w spotkaniu. Dziękujemy Panu Sebastianowi z Medirent za wyczerpujące informacje dotyczące sprzętu rehabilitacyjnego oraz naszym prelegentom, którzy byli przez cały czas w pełni gotowi na rozmowy i konsultacje. Dziękujemy również Wydziałowi Polityki Społecznej – ROPS w Zielonej Górze za promocję Lubuskiej Karty Seniora.
Zadanie zostało dofinansowane przez Zarząd Województwa Lubuskiego.
Można by zapytać po co to wszystko? Odpowiedź jest prosta:
„Wspieramy się nawzajem, uczymy, kształcimy, uczymy też innych ludzi. To niezwykle ważne, by nasze otoczenie rozumiało problemy opiekunów. By rozumiała je administracja samorządowa, państwo, sąsiedzi, ale także najbliższa rodzina, która często tego opiekuna zostawia samego z problemem”.
Krzysztof Łoziński, wiceprezes Lubuskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera.