Światowy Dzień Choroby Alzheimera obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Dzień ten jest okazją do popularyzowania wiedzy o chorobie Alzheimera, prezentowania potrzeb chorych i ich opiekunów. Jest również szczególną okazją do tego by zwrócić uwagę na to, że choroba Alzheimera jest problemem społecznym, który tak naprawdę, choćby pośrednio – dotyczy każdego z nas.

Nasze Stowarzyszenie po raz kolejny podjęło próbę zainteresowania tymi problemami organizacje, instytucje oraz społeczność lokalną. Tegoroczne obchody trwały przez cały tydzień, by umożliwić jak największemu gronu osób dostęp do propozycji, które przygotowaliśmy.

A oto krótka relacja z całego tygodnia:

W poniedziałek 17.09.2007 prezes Stowarzyszenia Jolanta Danielak rozpoczęła tegoroczne obchody Światowego Dnia Choroby Alzheimera. Tego dnia zaproszeni goście, uczestnicy Domów Dziennego Pobytu oraz osoby, które zechciały uczestniczyć w otwarciu obejrzeli prezentację medialną pt: "Rozpoznawanie choroby Alzheimera".
W przygotowanym panelu dyskusyjnym na temat: "Jak radzić sobie z chorobą Alzheimera" szczególną uwagę zwrócono na fakt ważności prawidłowego rozpoznania choroby, pogodzenia się z diagnozą, a następnie sposobami radzenia sobie z chorobą. Swoją fachową wiedzą służyli pracownicy Centrum Usług Opiekuńczych, którzy na co dzień sprawują opiekę nad osobami dotkniętymi chorobą Alzheimera i zaproszony psycholog. Długie rozmowy trwały jeszcze podczas poczęstunku, który zakończył pierwszy dzień naszego programu.

Wtorek 18.09.2007 był dniem ustalania diagnozy demencji. Każdy zainteresowany mógł przyjść i skorzystać z porad specjalistycznych w Domu Dziennego Pobytu "Nestoria", których udzielali specjaliści dyżurujący: dr Wioletta Giemza-Urbanowicz – lekarz psychiatra i mgr Anna Jastrzębska – psycholog

W środę 19.09.2007 mieliśmy okazję spędzić wspaniały dzień w gospodarstwie agroturystycznym w Janowcu. "Karczma Taberska" ugościła nas pieczonymi rogalikami, cieplutkimi pączkami i okraszanymi pierogami. Gospodarze zadbali również o to, by nikt nie zapomniał o starych dobrych pląsach, śpiewach i tańcach – do których przygrywała muzyka! W tym dniu odwiedziliśmy również Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W tym miejscu złożyliśmy intencje za chorych, ich opiekunów i wszystkich, którzy pragną wiary i modlitwy. Całodzienna wycieczka w której udział wzięli Seniorzy, osoby dotknięte chorobą Alzheimera, ich rodziny i członkowie Stowarzyszenia przyniosła wiele niezapomnianych wrażeń. Była również kolejną okazją, która potwierdziła, że bez względu na wiek czy chorobę – można się wspaniale bawić i cieszyć każdym kolejnym wspólnie spędzonym dniem.

W czwartek, 20.09.2007 odbyła się ekranizacja filmu "Iris" w kinie Newa. Jest to film, który realistycznie ukazuje proces dojrzewania związku pisarki i myślicielki Iris Murdoch oraz jej męża pisarza i historyka literatury Johna Bayley’a. To historia dwojga profesorów Oxfordu, którzy przeżyli w związku 40 lat, historia miłości oraz postępu choroby Alzheimera u Iris.

W piątek 21.09.2007 zorganizowaliśmy seminarium na Uniwersytecie Zielonogórskim po tytułem: "Wygrać z czasem". Seminarium poświęcone było problemom starzejącego się społeczeństwa i poszerzaniu społecznej świadomości w zakresie choroby Alzheimera. Udział wzięli:
– dr n. med. spec. psychiatria Wioletta Giemza-Urbanowicz, w prelekcji "Otępienie – wskazówki praktyczne"
– dr Agnieszka Nowicka przedstawiła "Problemy życia codziennego rodziny z osobą dotkniętą chorobą Alzheimera"
– dr Dorota Niewiedział mówiła o tym "Jak radzić sobie z emocjami"
– mgr Wioletta Baziuk przedstawiła "Rolę Domu Dziennego Pobytu w sprawowaniu opieki nad Seniorami i osobami dotkniętymi chorobą Alzheimera"
Problemy poruszone na seminarium spotkały się z dużym zainteresowaniem. Niewątpliwie jest to zasługą prelegentów, którzy przygotowali ciekawe wykłady w przystępnej formie, poparte praktycznymi wskazaniami i ciekawą prezentacją medialną.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera jest z pewnością tą szczególną okazją, by zaprezentować potrzeby chorych i ich opiekunów. Jest okazją do uświadomienia wszystkim zainteresowanym osobom zainteresowanym czym jest choroba Alzheimera i przedstawienia różnorodnych aspektów związanych z tą chorobą. Wszystkie nasze propozycje w ramach obchodów Tygodnia Światowego Dnia Choroby Alzheimera były bezpłatne. Mogliśmy to przygotować dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Województwa Lubuskiego, przychylności Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego, wsparciu Dyrektor Centrum Usług Opiekuńczych Pani Elżbiety Sochackiej.

Wszystkim osobom które przyczyniły się do realizacji obchodów z całego serca dziękujemy. Bez Was nie bylibyśmy w stanie wykonać tego zadania w tak dużym zakresie! Pamiętamy jednak, aby działania te realizowane były także na co dzień i to właśnie zobowiązujemy się czynić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.