Wydłużanie się życia ludzkiego stanowi jedną z wielu przyczyn dynamicznego procesu starzenia się wielu wysoko rozwiniętych społeczeństw, także i polskiego. Stale zwiększająca się w naszym kraju populacja osób zaawansowanych wiekowo powoduje wzrost zainteresowania różnych specjalistów potrzebami i problemami seniorów, wśród których niewątpliwie prym wiodą problemy zdrowotne. Na 400 tys. osób cierpiących z powodu otępienia starczego niemal połowa ma problemy z pamięcią wywołane chorobą Alzheimera.
Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia w wieku podeszłym i polega na zwyrodnieniu tkanki mózgowej, które powoduje zanik komórek nerwowych. Pogłębiające się zaburzenia pamięci, dezorientacja, pojawienie się objawów neurologicznych a w konsekwencji całkowite zniedołężnienie – stanowią o konieczności całodobowej opieki nad chorym.
Co to oznacza w praktyce?
Powtarzające się stale pytania, zaburzenia cyklu dnia i nocy, niewyjaśnione trudne i nierozsądne zachowania, nieumiejętność samodzielnego odżywiania, utrata zdolności mycia się i utrzymywania higieny osobistej – to tylko część objawów, które towarzyszą przebiegowi choroby. Jednak wszystko to i wiele jeszcze innych spraw stanowi prawdziwy problem dla chorych i rodzin dotkniętych chorobą Alzheimera.
Dla każdego z nas utrata pamięci oznaczałaby utratę najcenniejszej dla nas wartości, klucza do przeszłości, do wspólnych wspomnień z życia rodzinnego, pracy, przyjaźni. Dla wielu osób zbliżających się do kresu życia pamięć przeszłości i dzielenie się wspomnieniami z innymi ludźmi stanowi główne źródło przyjemności i radości. Osoby, których choroba pozbawiła najcenniejszych dla człowieka zdolności, powinny móc żyć w godnych warunkach. Ci, którzy opiekują się nimi, powinni otrzymywać wsparcie, aby w imię tej opieki nie musieli poświęcać własnego zdrowia fizycznego i psychicznego. Choroby Alzheimera nie można wyleczyć, to prawda, ale opracowano farmaceutyki, które – jeśli zostaną wcześnie zastosowane – pozwalają wydłużyć czas dobrego funkcjonowania pacjenta, stabilizując objawy i dolegliwości. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie.
21 września jest dniem obchodów Światowego Dnia Choroby Alzheimera.
W tym roku odbywał się pod hasłem
Najważniejsza wczesna diagnoza
Problem samej choroby i wczesnego jej rozpoznawania został poruszony na Konferencji Naukowo – Szkoleniowej, zorganizowanej przez Lubuskie Stowarzyszenie Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera. Odbyła się ona 17 września br., w Domu Dziennego Pobytu „Nestoria”.
O specyfice i diagnozowaniu choroby Alzheimera mówili przedstawiciele różnych dziedzin medycznych: dr n med. Grzegorz Rossa, specjalista neurologii, dr n med. Wioletta Giemza–Urbanowicz, specjalista psychiatrii oraz dr Krzysztof Śmigórski, psycholog z ośrodka naukowo-badawczego w Ścinawie.
W czasie przerwy na poczęstunek uczestnicy konferencji wymieniali informacje i korzystali z przygotowanych materiałów informacyjnych.
Cześć druga poświęcona była możliwościom uzyskania wsparcia społecznego przez chorych na Alzheimera i ich opiekunów. O potrzebach budowania pełniejszego i trafnego systemu wsparcia mówili: dyrektor Ośrodka Naukowo–Badawczego w Ścinawie mgr Michał Haftko, dr Agnieszka Nowicka – pracownik naukowy, ks. kan. mgr Leszek Kazimierczuk oraz mgr Wioletta Baziuk – przedstawiciel Lubuskiego Stowarzyszenie Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera.
W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi ponad 200 tys. osób. Szacuje się, że diagnozę otrzymało jedynie ok. 20 proc. chorych. A wystarczy jedynie kwadrans, by zrobić tak zwane badania przesiewowe, mające na celu wykrycie choroby Alzheimera. Dlatego musimy wzmacniać świadomość społeczną dotyczącą ważności diagnostyki. Wczesna diagnoza – może sprawić, że leczenie rozpocznie się wówczas, gdy jest ono najskuteczniejsze. Opóźniając postęp choroby daje czas opiekunowi i choremu na zaplanowanie kolejnych lat życia i umożliwia zmniejszenie kosztów opieki.
Organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom za przyjęcie zaproszenia i udział w konferencji „Choroba Alzheimera – diagnoza i modele wsparcia.” Szczególne słowa podziękowania kierujemy do prelegentów, dzięki którym udało się osiągnąć wysoki poziom merytoryczny spotkania.
Mamy nadzieję, iż wiedza, którą podzielili się z Państwem prelegenci przyczyni się do zwiększenia świadomości na temat istoty i wczesnego rozpoznawania choroby Alzheimera. Wierzymy, że wskazane modele zmotywują do dalszego działania, celem poprawy systemu wsparcia tej grupy społeczeństwa.
Serdecznie dziękujemy firmie Novartis – za przygotowanie materiałów szkoleniowych i informacyjnych.